Wyświetleń:

Relacje

Czwarta wycieczka turystyczno-edukacyjna dla dzieci niepełnosprawnych, Jedlina Zdrój, 3 sierpnia 2013
KKN

„Od rana mam dobry humor” - chciałoby się zaśpiewać zaraz po wstaniu z łóżka. Dzięki świecącemu słońcu sobota zapowiadała się na naprawdę piękny dzień, a co za tym idzie plan wyjazdu mógł zostać zrealizowany w każdym jego aspekcie. Tak więc ekipa wyjazdowa czwartej wycieczki dla dzieci niepełnosprawnych mogła śmiało ruszać do pierwszego celu wyprawy - Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju.

Z samego rana grupa dzieci niepełnosprawnych jak zwykle punktualnie stawiła się na miejscu zbiórki. Dodatkowym gościem wyprawy był człowiek, dzięki któremu to wszystko się zaczęło, czyli prezes KKN - Paweł Parus. Szybko zintegrował się z dzieciaczkami i nim dojechaliśmy do celu, został przez wszystkich okrzyknięty wujkiem. Droga do Jedliny-Zdrój upływała w sympatycznej atmosferze, wśród wesołych śpiewów, rozmów i zabaw integrujących. Nim się obejrzeliśmy dwa busy zapełnione małymi odkrywcami uroków Dolnego Śląska dojechały na miejsce.

Zanim weszliśmy do środka, aby rozpocząć zwiedzanie uwagę dzieci przykuły dwa lwie posągi. Prezentowały się okazale, dlatego dzieci szybko je otoczyły i pod czujnym okiem opiekunek rozpoczęły wspinaczkę na grzbiet tych betonowych strażników Pałacu.

Historię Pałacu i ciekawostki związane z poszczególnymi komnatami przekazywała nam przemiła pani przewodnik, z którą dzieci szybko złapały kontakt. Otwieranie kolejnych sal pałacowych rozpoczynały się od głośnych okrzyków „WOW”, co świadczyło, że miejsce to wzbudziło w dzieciach ogromne wrażenie. Większość eksponatów można było dotknąć, na starych kanapach czy krzesłach usiąść, a na Sali Balowej potańczyć. Największą ciekawość wzbudziła winda na zastawę, umieszczona w. szafie. Na koniec dzieci zwiedziły podziemia Pałacu, które powitały nas przyjemnym chłodem.

Jednak zwiedzanie to nie wszystko co przygotowała dla nas pani przewodnik. Po poznaniu historii i wnętrz Pałacu udaliśmy się do pracowni, w której czekały gipsowe odlewy i farbki. Dzieci zabawiły się w mistrzów sztukaterii. Własnoręcznie pomalowane dzieła każdy mógł zabrać ze sobą do domu. Dzieła naszych pociech prezentowały się nie mniej okazale od sztukaterii zdobiącej sufity pałacowe;)

Teren przed Jedlinką także wzbudził w dzieciach dużą radość, bo umieszczona jest tutaj duża fontanna, a także replika samolotu Czerwonego Barona, przy której zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Chętni mogli także wejść za stery i poczuć się, jakby szybowały w powietrzu.

Przyjemny czas w kompleksie pałacowym trzeba było zakończyć, bo w większości małych brzuszków odezwał się głód. Ruszyliśmy więc do urokliwego gospodarstwa agroturystycznego - Zacisza Trzech Gór. Właściciele gospodarstwa przygotowali dla nas przepyszny i bardzo zdrowy obiad, a na deser wyśmienite lody. W stołówce czekał stół do ping-ponga, mini kuchnia i inne zabawki.

Po posiłku na terenie gospodarstwa urządziliśmy sobie mały odpoczynek przed podróżą do domu. Dzieci z przyjemnością chlapały rączki w basenie ogrodowym. Czekała na nas też huśtawka, ślizgawka, czy też leżak dla amatorów poobiedniej sjesty. Na koniec gospodarz zaprowadził nas do zagrody z kózkami, gdzie mogliśmy nakarmić zwierzaki suchym chlebkiem. Okrzykom radości nie było końca, a kózki zdecydowanie zrobiły wielkie show;)

Niestety, czas wycieczki upłynął bardzo szybko i trzeba było wracać do stęsknionych rodziców. Punktualnie o godzinie 17 wyruszyliśmy w podróż powrotną zostawiając za sobą Pałac Jedlinka i Zacisze Trzech Gór, które na długo zostaną w naszej pamięci. Ale nic nie szkodzi, przecież przed nami jeszcze cztery na pewno nie mniej atrakcyjne wyjazdy w zakątki Dolnego Śląska!

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego za to, że dzięki nim grupa dzieci niepełnosprawnych po raz kolejny mogła przeżywać wspaniałą przygodę, wzajemnie się poznać i pokazać, że potrafią i chcą żyć aktywnie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu do Jedliny Zdrój.

Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Ponad barierami” finansowanego przez Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.