Wyświetleń:

Relacje

Szkolenie dla stażystów KKN, Wrocław, 17 marca 2012
KKN

17 marca 2012 roku w siedzibie Stowarzyszenia pomocy dla chorych po urazie rdzenia kręgowego „AXIS”, odbyło się szkolenie dla stażystów Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Spotkanie prowadził Pan Stefan Okurowski - Kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej „Akson” - który przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z niepełnosprawnością, aspekty życia chorych po urazie rdzenia kręgowego oraz przeszkolił uczestników w zakresie pomocy osobom poruszającym się na wózku.

Część teoretyczna szkolenia dotyczyła m.in. najczęstszych przyczyn powstawania urazów rdzenia kręgowego (URK), poszczególnych stopni porażeń oraz następstw z nimi związanych. Uświadomienie specyfiki urazów powstałych na wysokości poszczególnych kręgów jest niezwykle ważne, gdyż ukazuje, jak różnie organizm reaguje i regeneruje się po uszkodzeniach. Stopień porażenia ciała jest często odbierany jako wyznacznik ogólnego stanu zdrowia. Tymczasem osoby mające zmniejszone zdolności ruchowe często zachowują lepszą „kondycję” ogólną organizmu, związaną z lepszym stanem komórek i tkanek. Wszystko to zależy od miejsca, w którym został uszkodzony rdzeń kręgowy. Podczas dalszej części wykładu Pan Okurowski poruszył temat codziennego życia osób niepełnosprawnych oraz konieczności intensywnej rehabilitacji. W sposób szczegółowy omówił, jak pomagać osobom z porażeniami ciała, w jaki sposób diagnozować występujące u nich gorączki i ból, jak odczytywać występowanie nadmiernej potliwości i unikać zaburzeń termoregulacji. Tłumaczył też sposoby wspomagania prawidłowego oddechu podczas chorób układu oddechowego. Na koniec uczestnicy mieli możliwość poznania poszczególnych typów wózków dla niepełnosprawnych i zapoznania się ze sposobem ich użytkowania.

Część praktyczna szkolenia dotyczyła instrukcji dla stażystów, jak bezpiecznie pomagać niepełnosprawnym przy przemieszczaniu się. Uczestnicy mieli możliwość samemu poruszać się na wózku, pokonując różne przeszkody - progi, wzniesienia, schody. Prowadzący zajęcia zaznaczył, jak ważne jest wyważenie wózka oraz ośrodek ciężkości. Uczestnicy szkolenia uczyli się pomagać osobie siedzącej na wózku w pokonywaniu poszczególnych przeszkód, tak często spotykanych na szlakach komunikacyjnych. W dalszej części stażyści uczyli się prawidłowej reakcji w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna spadnie . Szkoleniowiec zademonstrował chwyty, jakie należy zastosować, by bezpiecznie z powrotem posadzić ją na wózek. Wspomniano o zagrożeniach jakie niesie za sobą nieumiejętne chwytanie niepełnosprawnego, mogące skończyć się m.in. połamaniem żeber

Bardzo istotne jest świadomie i umiejętnie pomagać i tylko wtedy kiedy zostaniemy o to poproszeni. Należy zaufać decyzjom niepełnosprawnych, bo to oni wiedzą co jest dla nich najlepsze i najbezpieczniejsze.

Serdeczne dziękujemy Panu Stefanowi Okurowskiemu za przeprowadzenie szkolenia. Nabyte umiejętności oraz cenne wskazówki jakie uzyskali stażyści, z pewnością przyczynią się do zapewnienia odpowiedniej pomocy i rzetelnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Dziękujemy także Panu Piotrowi, który poświęcił nam swój czas udzielając wielu cennych rad.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkolenia w galerii.

Relację sporządziła
Malwina Rudnicka (stażystka KKN)