Wyświetleń:

Relacje

Piszemy historię - Biesiada Krakowsko-Wrocławska, Wrocław, 21 kwietnia 2011
KKN

Każdy mecz przyjaźni pomiędzy Wisłą a Śląskiem wywołuje zawsze te same skojarzenia - święto dla kibiców zaprzyjaźnionych klubów, wspólne imprezy, atmosfera piłkarskiej uczty, wymiana szalików i koszulek oraz doping dla obu klubów. 21 kwietnia 2011 roku zdarzyło się coś nadzwyczajnego. Coś, czego do tej pory w historii meczów zgodowych jeszcze nie było, a mianowicie do zabawy po raz pierwszy włączyli się kibice niepełnosprawni z Krakowa i Wrocławia.

Stowarzyszenie "Klub Kibiców Niepełnosprawnych" Śląska Wrocław zaprosiło fanów zrzeszonych w Fundacji "Otwarte Ramię Białej Gwiazdy" do wspólnego biesiadowania. Impreza z udziałem kilkudziesięciu kibiców niepełnosprawnych odbyła się tuż obok stadionu Śląska. Piękna pogoda, niebieskie niebo, słońce, grill, piwo i wspólne śpiewy - te wszystkie elementy sprawiły, że impreza w pełni się udała. Swoją obecnością zaszczycili nas: wicemarszałek Dolnego Śląska - Radosław Mołoń, dyrektor wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego - Andrzej Mańkowski, koordynatorzy Projektu Kibice Razem oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wielki Śląsk. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście zaproszeni kibice niepełnosprawni Wisły Kraków i Śląska Wrocław, którym serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę.

Po plenerowej biesiadzie obejrzeliśmy mecz, w którym Śląsk pokonał Wisłę 2:0. Mamy nadzieję, że porażka ta nie przeszkodzi naszym braciom w świętowaniu mistrza Polski na koniec sezonu. Dla wrocławskich fanów najlepszą nagrodą za zwycięstwo był widok tabeli, w której Śląsk przez niemal dwie doby zajmował trzecie miejsce. Tak na marginesie, dopiero teraz widać, jak cenne były punkty stracone w poprzedniej kolejce w konfrontacji z Koroną. Po meczu pożegnaliśmy się z fanami Białej Gwiazdy. Kilka osób zamieniło się szalikami, a co niektórzy musieli rozstać się ze swoją koszulkąJ. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele z Krakowa byli z wizyty we Wrocławiu zadowoleni, pomimo przegranej swojego zespołu.

Warto pochwalić się jeszcze jedną ważną kwestią. Podczas biesiady nastąpiło uroczyste podpisanie pierwszego w historii porozumienia o współpracy organizacji zrzeszających kibiców niepełnosprawnych. Z treścią umowy można się zapoznać na naszej stronie internetowej - Porozumienie o współpracy (pdf)

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że kolejna bariera została przełamana. Integracyjna impreza, porozumienie o współpracy, nowe kontakty i przyjaźnie - możemy jedynie się cieszyć, że wszystko to odbyło się we Wrocławiu - stolicy Śląska, w mieście otwartym dla osób niepełnosprawnych.

Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania biesiady.

O naszym integracyjnym spotkaniu można również przeczytać na stronach:
Niepełnosprawni kibice Śląska i Wisły
Pierwsi w Polsce!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pikniku w naszej galerii.

Przygotował Paweł Parus