Wyświetleń:

Relacje

Szósta wycieczka turystyczno-edukacyjna dla dzieci niepełnosprawnych, Srebrna Góra, 8 września 2013
KKN

Forteczna budowla czy Świat Indian? Jedno i drugie... 6. wycieczkę zaplanowano właśnie do samego serca Srebrnej Góry. Było ciepło, interesująco oraz obficie w zajęcia ruchowe i naukowe. Jednym słowem - BOMBA!

Wrześniowy niedzielny poranek zapowiadał się bajecznie. Od rana na niebie widoczne było tylko słońce, zatem nic nie wskazywało na to, by kolejna wycieczka z dziećmi mogła być zakłócona przez pogodowe niespodzianki.

Punktualnie o 9:00 spotkaliśmy się z rodzicami i ich uśmiechniętymi pociechami w miejscu zbiórki, po czym ruszyliśmy w stronę Srebrnej Góry. Podczas podróży jak zawsze towarzyszyła nam muzyka i śpiew. Dzieci mogły dać mały upust swojej energii i wykrzykiwać słowa różnych piosenek, niektórzy próbowali też tańczyć. Nawet zapięte pasy nie przeszkadzały, by wykonywać gibkie ruchy.

Na miejsce dotarliśmy bardzo szybko. Krętą uliczką wjechaliśmy na samą górę a naszym oczom ukazała się sporej wielkości Twierdza Srebrna Góra. Szybkie zdjęcie przy armacie, toaleta i tuż po zakupie biletów przywitał się z nami przewodnik ubrany w mundur żołnierza historycznego regimentu z epoki napoleońskiej. Przewodnik oprowadził nas po twierdzy, opowiedział z ilu fortów i bastionów się ona składa. Główny trzon stanowił Donjon, w którym mogliśmy zwiedzić forteczne pomieszczenia, m.in. magazyny, studnie, więzienie, prochownie. Zwiedzanie twierdzy zakończyliśmy pobytem na tarasie, gdzie podziwialiśmy piękne widoki.

Zanim przystąpiliśmy do drugiego etapu wycieczki, zrobiliśmy przerwę na obiad w uroczej restauracji. Panowała tam bardzo rodzinna atmosfera, więc dzieci w spokoju zjadły posiłek. Kiedy brzuszki były pełne, dzieci znów nabrały energii i chęci na kolejne przygody.

Trzeba przyznać, że atrakcji w Wiosce Indiańskiej, będącej następnym punktem niedzielnej wycieczki było mnóstwo. Oddalona od głównej drogi wioska składała się z ośmiu różnej wielkości namiotów. Wkroczyliśmy w iście prawdziwy Świat Indian. Przywitał nas przewodnik w stroju Indianina. Już na samym wstępie wytłumaczył w jaki sposób wita się jego plemię oraz kto rządzi na jego terytorium. Bardzo szybko zyskał szacunek i zaufanie dzieci. Opowiedział historię Indian, jak się ubierali, czym żywili i jak funkcjonowali. Szybciutko wytłumaczył też, na czym polega różnica pomiędzy tipi i wigwamem.

Po krótkim wprowadzeniu, plemię naszych małych Indian udało się do pań, które pomogły przybrać barwy. Z pomalowanymi twarzami udaliśmy się na polowanie na bizony. Gdy część grupy trenowała strzelanie z łuku i dmuchawki, druga część ćwiczyła rzut włócznią do „bizona” w spoczynku bądź w ruchu.

Kolejną atrakcją w Świecie Indian był indiański tor przeszkód, który został pokonany przez każdego niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Ewenementem była Paulinka, która nawet na wózku z pomocą dwóch asystentów przeszła cały tor łącznie z wiszącym mostem. Tor przeszkód cieszył się tak dużym powodzeniem, że niektórzy po trzykroć go pokonywali.

Następnie udaliśmy się do niewielkiej zagrody, gdzie dzieci mogły powalczyć na równoważni czejeńskiej. Jednak walki nie trwały długo, gdyż z jednego tipi dobiegł nas odgłos bębna, co oznaczało szybkie przybycie do tego miejsca. Szybka instrukcja dotycząca kolejnej interesującej zabawy i zanim się spostrzegliśmy, odbyła się pogoń za lisicą. Jedna, druga, trzecia i... nas czas dobiegł końca. Każdy z małych Indian został odznaczony charakterystyczną zawieszką. Na koniec wysłuchaliśmy jeszcze krótkiej indiańskiej opowieści z muzyką na żywo w tle, po czym zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy udaliśmy się do busów.

Dzieci wróciły bardzo szczęśliwe. Nawet po wyjściu z busa uśmiech nie schodził z ust. Zmęczone, umazane i dumne z siebie. Była to kolejna wyprawa, która udowodniła, jak bardzo dzieci chcą zwiedzać, uczyć się i poznawać to, czego nie znają.

Wycieczka nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki do Twierdzy Srebrna Góra.

Relację sporządziła Anna Bembnowicz

Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Ponad barierami” finansowanego przez Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.