Wyświetleń:

Relacje

Konferencja "Sport, jako droga do aktywizacji osób niepełnosprawnych", Wrocław, 8 listopada 2011
KKN

8 listopada 2011 roku odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane w ramach projektu „Sport, jako droga do aktywizacji” finansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych spotkali się niepełnosprawni kibice, sportowcy oraz zaproszeni goście (w sumie 114 osób), by wspólnie dyskutować o roli, jaką w ich życiu odgrywa sport. I nie chodzi tylko o rywalizację wyczynową, ale również tę amatorską. Podczas konferencji prelegenci omówili różne obszary związane z aktywizacją osób z niepełnosprawnością poprzez uczestnictwo w imprezach sportowo-rekreacyjnych, zarówno w charakterze sportowca, jak i kibica. Po części konferencyjnej nastąpiło uroczyste podsumowane trzech lat działalności Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Swoją obecnością zaszczycili nas: piłkarze Śląska - Marian Kelemen i Christian Diaz, trener Paweł Barylski oraz były wielokrotny reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski.

Pierwszą część spotkania integracyjnego w całości wypełniła konferencja dotycząca roli sportu w procesie aktywizacji osób niepełnosprawnych. Rozpoczął ją Paweł Parus - prezes zarządu Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Po przywitaniu licznie zgromadzonych gości w kilku zdaniach przedstawił cel i program konferencji. Zanim zapowiedział pierwszego z prelegentów głos zabrał Dominik Kłosowski - zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który otworzył konferencję pod nieobecność wicemarszałka województwa Radosława Mołonia spowodowaną służbowym wyjazdem.

Po uroczystym otwarciu do mikrofonu podszedł Andrzej Mańkowski - dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD. Mówił o działaniach urzędu na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez sport, m.in. o corocznym finansowaniu turnieju ciężarowców „Srebrna sztanga”, czy turnieju siatkówki na siedząco w Złotoryi. Bardzo ciekawym projektem, w którym partycypuje Urząd Marszałkowski jest "Turgol", turniej piłki nożnej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć kilku słów o współpracy z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych i najważniejszym przedsięwzięciu realizowanym przez KKN, jakim jest organizacja wyjazdów kibiców niepełnosprawnych na imprezy sportowo-rekreacyjne odbywające się na terenie całego kraju, m.in. w ramach projektu „Przełamywanie barier przez dolnośląskich kibiców niepełnosprawnych”. - We wtorkowej konferencji podobała mi się świeżość spojrzenia na sprawy osób niepełnosprawnych wychodząca spoza stereotypów konferencji odbywających się w tej tematyce. Lubię konferencje, w których uczestniczą sami zainteresowani, a nie tylko urzędnicy. Dla mnie, jako kibica, fajna była możliwość porozmawiania z piłkarzami Śląska Wrocław i byłym reprezentantem Polski Dariuszem Dziekanowskim - powiedział po konferencji dyrektor Mańkowski.

Kolejnym prelegentem była Joanna Łaska - koordynator rekrutacji przy projekcie „Połączeni sportem”, mającym na celu aktywizację zawodową osób dotkniętych zagrożeniem wykluczenia społecznego. W kilku zdaniach przybliżyła ideę tego przedsięwzięcia i zaprosiła potencjalnych beneficjentów do uczestnictwa w tej cennej inicjatywie. Następnym punktem programu była próba analizy dr Andrzeja Ostrowskiego dotycząca przede wszystkim częstotliwości ukazywania się informacji o sporcie osób niepełnosprawnych w polskich mediach. Trzeba przyznać, że wystąpienie wykładowcy z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej spotkało się z ogromnym entuzjazmem. Dr Ostrowski przedstawił problem marginalizacji wszystkich zagadnień związanych ze sportem osób niepełnosprawnych kosztem jałowych seriali czy niekończących się debat politycznych. W chwili, gdy prelegent zadał wszystkim zgromadzonym retoryczne pytanie - jakim prawem telewidzowie są oszukiwani tym, że konflikty pomiędzy partiami politycznymi są dla polskiego społeczeństwa czymś najważniejszym - wystąpienie przerwała burza oklasków. - Zamiast zajmować się poważnymi problemami, media pełne są treści o sensacyjnych, często mocno naciąganych wątkach - kontynuował dr Ostrowski. Na koniec wystąpienia wymienił wszystkie doniesienia medialne o Klubie Kibiców Niepełnosprawnych. Okazuje się, że pod tym względem Stowarzyszenie KKN absolutnie nie ma się czego wstydzić. Trzeba jednak przyznać, że jest to wynik tego, że zarówno w samej organizacji, jak i wokół niej, wiele jest osób pracujących w branży medialnej.

Po wystąpieniu dr Ostrowskiego nastąpiła długa przerwa spowodowana przybyciem na nasze spotkanie piłkarzy Śląska Wrocław. Marian Kelemen, Cristian Omar Diaz oraz trener Paweł Barylski usiedli przy konferencyjnym stole, aby odpowiedzieć na pytania zgromadzonych gości. Obok nich miejsce zajął Dariusz Dziekanowski, który od kilku miesięcy aktywnie wspiera działania KKN-u. Również on włączył się w rozmowę z niepełnosprawnymi kibicami. Pod koniec dyskusji Paweł Barylski w imieniu Śląska Wrocław wręczył na ręce Pawła Parusa pięknie oprawiony srebrny medal mistrzostw Polski, zdobyty przez wrocławski klub w poprzednim sezonie. - To jakże okazałe trofeum jest dowodem uznania dla was wszystkich - skomentował krótko szef KKN-u. Po tej ceremonii piłkarze byli do dyspozycji gości. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub po prostu zamienić kilka słow.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie trenerów Startu Wrocław - Mariusza Oliwy (podnoszenie ciężarów) oraz Piotra Sicińskiego (siatkówka na siedząco). Opowiadali o działalności wrocławskiego klubu i zachęcali zgromadzonych do aktywnego spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu w jednej z kilku sekcji. Ostatnim elementem spotkania integracyjnego była prezentacja fragmentu filmu Pawła Parusa i Mirka Szczepanika pt. „Przełamywanie Barier” oraz podsumowanie 3-letniej działalności Klubu Kibiców Niepełnosprawnych zaprezentowane Pawła Parusa i Michała Fitasa. Tuż przed zamknięciem części oficjalnej klika ciepłych słów pod adresem KKN powiedział na forum Bartłomiej Skrzyński - rzecznik osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Wrocławia.

Po zakończeniu części konferencyjnej wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek. Była to świetna okazja do kuluarowych rozmów, wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów, czy przywołania wspomnień.

Klub Kibiców Niepełnosprawnych

Relacja Mirosława Szczepanika z Imprezy integracyjnej oraz konferencji „Sport jako droga do aktywizacji osób niepełnosprawnych”

Szczegółowy plan konferencji w załączniku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania integracyjnego.

Podczas spotkania kręcony był materiał video, który wkrótce zostanie Państwu zaprezentowany.

Konferencja „Sport, jako droga do aktywizacji osób niepełnosprawnych” oraz impreza integracyjna są zorganizowane w ramach projektu „Sport jako droga do aktywizacji” finansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.